Balkonová fotovoltaická elektrárna (FVE) s mikroměničem má svá specifika. Standardně nepoužívá baterii, takže je potřeba co nejefektivněji využívat vyrobenou elektřinu v době, kdy svítí slunce a panely vyrábějí.
Orientace panelů
Doba, po kterou vaše FVE vyrábí energii, se samozřejmě bude lišit podle umístění a orientace panelů. Nejvhodnější bývá orientace na jihovýchod nebo jihozápad, díky čemuž vyrábíte delší časový úsek během dne. Orientace na jih naopak poskytuje vyšší špičkový výkon, ale po kratší dobu. Pokud máte panely orientované na východ či západ, je důležité co nejvíce spotřeby přesunout právě do časového okna, kdy panely vyrábějí nejvíce. Měnič SP-800 má jen jeden MPPT, tedy oba panely by ideálně měly být osvícené podobně, jinak ten méně osvícený bude snižovat výkon i toho více osvíceného.
Zapojení spotřebičů v bytě
- Jednofázové rozvody: Pokud žijete v bytě s jednofázovým rozvodem, máte v podstatě vyhráno. Všechny spotřebiče v domácnosti automaticky spotřebovávají elektřinu z vaší FVE, a pokud výroba nestačí, zbytek si jednoduše vezmou ze sítě.
- Třífázové rozvody: V případě třífázových rozvodů je potřeba určit, na kterou fázi je mikroměnič připojen, a zjistit, které okruhy v domácnosti jsou na stejné fázi. Pro kvalifikovaného elektrikáře je případné rozfázováání okruhů otázkou zhruba desítek minut.
Smart meter
Náš chytrý elektroměr dodávaný s měničem (smart meter) zapojíte ho na stejnou fázi jako mikroměnič a můžete velmi jednoduše testovat, které spotřebiče na ní běží.
Napájení smart meteru musíte přivést ze stejné fáze a neinvazivní proudovou sondu obepnout okolo fázového vodiče stejné fáze na přívodu do hlavního bytového rozvaděče).
V aplikaci (Smart life) sledujte parametr Power monitor value – ukáže vám, jestli se při zapnutí určitého spotřebiče zvýšila spotřeba na dané fázi.
Vhodné spotřebiče pro stálou spotřebu
Cílem je dostat na fázi s mikroměničem co nejvíce spotřebičů, které pracují s relativně malým, ale dlouhodobým odběrem. Nemá velký smysl mít mikroměnič na stejné fázi, kde jsou např. varná deska, konvice či trouba, protože tyto spotřebiče mají krátkodobou a vysokou spotřebu, kterou měnič nepokryje.
Mezi „stálou spotřebu“, kterou se obvykle vyplatí napájet z mikroměniče, patří například:
-
- Lednice (50–200 W)
- Počítače (30–300 W, notebook/desktop)
- Routery (kolem 10 W)
- NAS a jiné domácí servery (desítky až stovky W)
- Televize (50–200 W)
- Klimatizace (zejména moderní split jednotky odebírají jen stovky W a navíc se jejich doba využití kryje se slunečním počasím)
- Různá čerpadla, ventilátory, rekuperace…
- Nabíječky elektroniky
- Osvětlení
Jak sledovat spotřebu
Díky smart meteru budete mít přehled, kolik elektřiny aktuálně odebíráte ze sítě. V aplikaci (např. Smart life) je klíčová hodnota Power monitor value.
- Kladná hodnota: Mikroměnič aktuálně nepokryje veškerou spotřebu, část tedy čerpáte ze sítě.
- Záporná hodnota: Krátkodobý přetok do sítě (většinou jednotky wattů po jednotky sekund), než se měnič přizpůsobí změně spotřeby.
- Hodnota blízká nule: Ideální stav – spotřebováváte tolik, kolik právě vyrábíte.
Nezapomeňte mít v nastavení zapnutou funkci „Anti-reflow“, která omezuje přetoky do distribuční sítě.
Chytré zásuvky pro lepší využití
Velkým pomocníkem mohou být chytré zásuvky, které vám pomohou:
- Přesně změřit spotřebu každého spotřebiče.
- Využít automatizace pro přesun spotřeby do doby, kdy vyrábí vaše FVE (např. nastavit nabíjení elektrokoloběžky na poledne, kdy je největší intenzita slunečního záření).
Návratnost
Díky relativně nízkým pořizovacím nákladům na malý mikroměnič a pár panelů se může stát, že návratnost balkonové FVE bude lepší než u rozsáhlých systémů s baterií, které stojí často stovky tisíc korun. Na balkonovou FVE vám stačí dva panely, jejich upevnění a samotný mikroměnič – s cenou se často vejdete do 10 000 Kč.
Podělte se o své zkušenosti s balkonovou FVE! Jak řešíte rozvržení spotřebičů a jaké máte tipy na efektivní využití vyrobené elektřiny? Vaše zkušenosti mohou pomoci dalším, kteří o pořízení balkonové FVE teprve uvažují.