DOPRAVA ZDARMA! Vše máme skladem.

Balkonová fotovoltaika a distributoři v ČR

Balkonová fotovoltaika a distributoři v ČR

Balkonové fotovoltaiky – malé solární elektrárny zapojené do běžné zásuvky – zažívají boom. V Německu jde o rozšířený fenomén a proces jejich přihlášení je velmi jednoduchý. V Česku na to v roce 2025 reagují jednotliví distributoři elektřiny různě: někdo pružně, jiný poněkud „postaru“. Pojďme se podívat, jak snadné to mají Němci, co k tomu říká evropská legislativa, a jak postupovat u českých distributorů EG.D, PRE a ČEZ Distribuce.

Německo a EU: Jednoduchost sama

V Německu je připojení balkónové fotovoltaiky zpravidla otázkou jednoho formuláře. Stačí solární panel se střídačem (mikroinvertorem) zapojit do zásuvky a následně systém zaregistrovat online do energetické databáze (tzv. Marktstammdatenregister, což zvládne běžný uživatel za pár minut). Němečtí majitelé balkonových elektráren navíc nemusejí omezovat ani přetoky do sítě – malé přebytky vyrobené elektřiny, které nespotřebují, nejsou sankcionovány. Není divu, že v Německu funguje okolo 780 tisíc registrovaných “zásuvkových” fotovoltaik. (odhady hovoří až o 4 milionech v nejbližších letech).

Co na to Evropa? Současné evropské předpisy vycházejí těmto malým zdrojům vstříc. Evropská legislativa považuje zdroje do 800 W za natolik malé, že nespadají pod významné regulace – jednoduše řečeno, co má příkon pod 0,8 kW, neřeší se na úrovni přísných síťových kodexů. Například Směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/944 (novelizovaná v roce 2024) členským státům výslovně umožňuje podporovat zavádění plug-in mini solárních systémů do výkonu 800 W (https://eur-lex.europa.eu/legal-content/CS/TXT/PDF/?uri=CELEX:02019L0944-20240716 strana 26, bod. 9) . To je důvod, proč třeba Německo zvedlo limit pro balkónové elektrárny na 800 W a zavedlo na ně nulové DPH. Zdroje pod touto hranicí jsou z pohledu EU regulací brány jako „nevýznamné“ a jejich připojení se administrativně zjednodušuje.

Proč právě 800 W? Tato hranice se odvíjí od bezpečnostních a technických norem. Evropský síťový kodex pro zdroje stanoví požadavky až od výkonu 0,8 kW výše, takže cokoliv menšího do této kategorie vůbec nespadá. Současně 800 W odpovídá asi 3,5 A proudu – to je limit, který je považován za bezpečný i pro starší domovní rozvody, aby nedocházelo k přetěžování vedení v případě, že solární panel a spotřebiče běží zároveň. V praxi ale balkónová FVE stejně málokdy dodává trvale plných 800 W (běžně špičkově ~500 W), takže vše hladce funguje.

Čeští distributoři: EG.D vs. PRE vs. ČEZ

Nejprve je třeba zmínit, jak je to s případným účtováním pokut za přetoky v situaci, kdy má mikrozdroj nulový rezervovaný výkon (tedy nesmí do sítě dodávat). V listopadu 2024 vydal Energetický regulační úřad (ERÚ) Cenové rozhodnutí č. 11/2024, které přineslo významné změny právě pro provozovatele mikrozdrojů s nulovým rezervovaným výkonem. Podle nových pravidel se překročení rezervovaného výkonu účtuje jen tehdy, pokud hodnota 300 W čtvrthodinového výkonu dodaného do distribuční sítě byla překročena a zároveň celková dodávka elektřiny do sítě v daném kalendářním měsíci přesáhla 30 kWh. Tím pádem jsou drobné přetoky tolerovány, pokud se vejdou do stanovených limitů. Tato úprava výrazně usnadňuje provoz např. balkonových fotovoltaických elektráren, které umí přetoky omezit. Bližší informace jsou uvedeny v článku 4.36 zmíněného cenového rozhodnutí.

V České republice zatím panuje směrem k balkónovým FVE trochu nejasno, ale do roku 2025 se ledacos vyjasnilo. Zákony sice nerozlišují, zda připojujete velkou střešní elektrárnu nebo dva panely na balkóně – v každém případě musíte informovat svého distributora a požádat o připojení. Každá distribuční společnost k tomu přistupuje po svém:

  • EG.D (E.ON Distribuce) – oblast jižní Moravy a části Čech – zvolil vysoce vstřícný a moderní přístup. Jako jediný z distributorů vytvořil specializovaný online formulář pro zdroje do 800 W, které nedodávají elektřinu do sítě. Zákazník vše vyplní přes internet během pár minut a odešle. EG.D následně žádost rychle zpracuje – každému žadateli o připojení vyhoví – a zašle mu k podpisu Smlouvu o připojení zařízení pro výrobu (zjednodušené připojení mikrozdroje). Tu lze podepsat elektronicky, takže není třeba nikam chodit. Celý proces tak může trvat jen pár dní. EG.D nepotřebuje u mikrozdroje 800 W žádné složité přílohy (není vyžadována zpráva o revizi elektrického zařízení apod.) Zkrátka ideál“plug & play” přístup, jaký známe ze zmíněného Německa.
  • PREdistribuce (Pražská energetika) – distributor v Praze a okolí – nemá speciální webový formulář, ale také se staví poměrně vstřícně. Zákaznická podpora PRE v e-mailové komunikaci potvrdila, že pro připojení minielektrárny do 800 W stačí vyplnit standardní „Žádost o připojení výrobny k distribuční síti“ a poslat ji e-mailem. Není vyžadováno nic nad rámec zákonných povinností – mikrozdroj do 800 W lze přihlásit bez nutnosti revize elektroinstalace, měření impedance smyčky apod., pokud je zajištěno, že nebudou trvalé přetoky do sítě. PREdistribuce po obdržení žádosti žádost zpracuje a následně zašle zákazníkovi Smlouvu o připojení k podpisu.
  • ČEZ Distribuce – největší distributor (většina ČR) – bohužel působí oproti předchozím dvěma méně ochotně. Žádný speciální formulář pro mini FVE do 800 W u ČEZu nehledejte. Zájemce musí podat klasickou žádost o připojení mikrozdroje do 10 kW (byť nechce dodávat do sítě) buď přes online  V současné době neznáme žádného zákazníka, který by mikroměnič na území ČEZ distribuce provozoval oficiálně s podepsanou smlouvou o připojení. Byť naše zařízení jako takové do sítě díky omezení přetoku nic nepošle. A s ohledem na níže uvedené vyjádření ERÚ je to v rozporu vyhláškou č. 16/2016 Sb.

ERÚ

O stanovisko jsme požádali také Energetický regulační úřad, který se vyjádřil k řadě důležitých otázek. Kompletní vyjádření je k dispozici v plném znění, ale zde jsou ty nejzásadnější body:

  • Mikrozdroje do 800 W lze připojit zjednodušeným způsobem (§ 16 vyhlášky č. 16/2016 Sb.), bez nutnosti podávat klasickou žádost o připojení.

  • Podmínkou je, aby součet výkonů všech mikrozdrojů v jednom odběrném místě nepřesáhl 800 W a aby nedocházelo k přetokům (tzv. nulový rezervovaný výkon).

  • Není nutné měřit impedanci proudové smyčky u mikrozdrojů do 800 W.

  • Přesto je třeba informovat provozovatele distribuční soustavy – uzavřít novou smlouvu o připojení, případně dodatek k té stávající.

  • Pokud se nemění domácí elektrická instalace (např. rozvaděč), není vyžadována výchozí revizní zpráva.

  • Provozovatel nesmí připojení odmítnout, pokud mikrozdroj splňuje právní a technické předpisy.

  • Při sporech ohledně podmínek připojení je možné požádat ERÚ o rozhodnutí sporu.

Kompletní vyjádření si můžete přečíst zde.

Jak přihlásit balkónovou FVE: krok za krokem u vašeho distributora

Pro běžného zákazníka může znít administrativní proces komplikovaně, ale není to tak složité. Níže uvádíme stručný postup připojení balkónové fotovoltaiky (mikrozdroje do 800 W bez přetoků) u jednotlivých distributorů v přehledné formě:

Distributor

Postup připojení mikrozdroje (do 800 W)

EG.D (E.ON)

(Jižní Čechy aMorava)

1. Online žádost: Vyplnit jednoduchý online formulář EG.D pro zdroje do 800 W (zadáte údaje o odběrném místě a FVE, vyberete schéma zapojení). 

2. Smlouva o připojení: Po odeslání obdržíte e-mailem smlouvu k elektronickému podpisu (zjednodušené připojení mikrozdroje) – podepište ji online.

3. Opověď: Hotovo – můžete vyrábět.

PRE (Pražská energetika)
(Praha a okolí)

1. Formulář žádosti: Stáhnout a vyplnit Žádost o připojení výrobny k DS (formulář PREdistribuce, pro mikrozdroj do 10 kW). 

2. Odeslání žádosti: Vyplněnou a podepsanou žádost zašlete e-mailem na adresu info@predistribuce.cz (případně poštou).
PRE potvrzuje, že stačí tento jediný krok –
„Vyplněnou žádost ... zašlete na e-mail info@predistribuce.cz

3. Smlouva a připojení: Po zpracování vás PRE kontaktuje,
zašle vám Smlouvu o připojení k podpisu.

ČEZ Distribuce (zbytek ČR)

S ohledem na vyjádření ERÚ můžete ČEZ o mikrozdroj do 800 W
 informovat, a pokud by připojení odmítl,
obrátit se na ERÚ s žádostí o řešení sporu.
Aktuálně ČEZ oficiální jednoduchý postup
pro připojení mini FVE nenabízí.

 

Ať už žijete kdekoli, nenechte se odradit. Balkónová fotovoltaika může přinést úspory a radost  z vlastní vyrobené elektřiny. Proces připojení se postupně zjednodušuje a díky tlaku Evropské unie (viz zmíněná směrnice) i zákazníků věříme, že i v Česku bude administrativní zátěž dál klesat.